ASTM A588 klasse A corrosie-bestendige constructiestaalplaat: chemische samenstelling uitgelegd

Nov 11, 2025 Laat een bericht achter

ASTM A588 klasse A in één oogopslag

ASTM A588 klasse A is een constructiestaalplaat met hoge-sterkte, laag-legering en verbeterde weerstand tegen atmosferische corrosie. Het wordt gedefinieerd in ASTM A588/A588M, waarbij ASME SA588 hetzelfde materiaal dekt voor ruwbouwwerk dat onderhevig is aan druk-regels. De plaat wordt geleverd in warmgewalste toestand en is bedoeld om kaal, zonder verf, te worden gebruikt in bruggen, bouwframes, zendmasten, keerconstructies en architectonische kenmerken.

Kwaliteit A verschilt van klasse B in de silicium-, mangaan- en koperbereiken. Het hogere siliciumgehalte en de gecontroleerde kopertoevoeging zijn de belangrijkste redenen waarom klasse A een strakke, uniforme beschermende oxidelaag ontwikkelt in gemengde industriële, landelijke en stedelijke atmosferen.

Chemische samenstelling van ASTM A588 klasse A

In de onderstaande tabel worden de warmteanalyselimieten voor beide kwaliteiten van de specificatie vermeld, zodat de verschillen tussen klasse A en klasse B naast elkaar zichtbaar zijn.

Element A588 klasse A A588 klasse B
Koolstof (C), max. % 0.19 0.20
Silicium (Si), % 0.30–0.65 0.15–0.50
Mangaan (Mn), % 0.80–1.25 0.75–1.35
Fosfor (P), max. % 0.04 0.040
Zwavel (S), max. % 0.05 0.050
Chroom (Cr), % 0.40–0.65 0.40–0.70
Vanadium (V), % 0.02–0.10 0.01–0.10
Nikkel (Ni), max. % 0.40 0.50
Koper (Cu), % 0.25–0.50 Maximaal 0,50

Alleen de genoemde elementen zijn onderworpen aan specificatielimieten; de rest van de warmte is ijzer. Koper is de belangrijkste toevoeging voor weerstand tegen atmosferische corrosie, en het is de reden dat A588-platen worden geclassificeerd als weervast staal in plaats van als gewoon structureel koolstofstaal.

Mechanische eigenschappen per dikte

De minimale trekvereisten nemen af ​​naarmate de plaatdikte toeneemt, waardoor zware secties kunnen worden gespecificeerd zonder een onnodig zware rolroute te forceren.

Dikte bereik Vloeisterkte, min Treksterkte, min
Tot 100 mm 340 MPa 485 MPa
100–125 mm 320 MPa 460 MPa
125–200 mm 290 MPa 430 MPa

In het meest gebruikte diktebereik plaatst de combinatie van een minimale vloeigrens van 340 MPa en een minimale treksterkte van 485 MPa A588 klasse A duidelijk boven gewoon structureel koolstofstaal met een vergelijkbaar koolstofgehalte.

Wat elk legeringselement doet

Koper (0,25–0,50%):de belangrijkste oorzaak van atmosferische corrosieweerstand, waardoor een dichte en hechtende roestlaag wordt bevorderd die verdere oxidatie vertraagt.

Chroom (0,40–0,65%):stabiliseert de beschermlaag en verbetert de weerstand tegen industriële verontreinigende stoffen en zure dampen.

Nikkel (maximaal 0,40%):verbetert de taaiheid en zorgt ervoor dat de oxidelaag coherent blijft in kustlucht die chloride-draagt.

Silicium (0,30–0,65%):ondersteunt de vorming van een compacte oxidefilm en voegt sterkte toe.

Vanadium (0,02–0,10%):verfijnt de korrelstructuur en draagt ​​bij aan de versterking van de neerslag.

Mangaan (0,80–1,25%):biedt sterkte en hardbaarheid terwijl het zwavel-gerelateerde hittetekort onder controle houdt.

Koolstof (0,19% max) en fosfor (0,04% max):laag genoeg gehouden om de taaiheid en lasbaarheid te behouden.

De verbetering van het corrosiegedrag wordt beoordeeld aan de hand van de corrosie{0}}weerstandsindex beschreven in ASTM G101, die de relatieve atmosferische corrosieweerstand van laag-gelegeerde staalsoorten schat op basis van hun chemische analyse.

Fabricage-, las- en leveringsbereik

Item Leveringsbereik
Standaard ASTM A588 / ASME SA588
Cijfer A588-klasse A-plaat van verweringsstaal
Dikte 0,8–50 mm
Breedte 750–1500 mm
Lengte Tot 12.000 mm
Voorwaarde Heet-gewalst, ongeverfd

A588 klasse A last gemakkelijk met afgeschermde metaalboog-, gasmetaalboog- en ondergedompelde boogprocessen. Structureel lassen wordt normaal gesproken bepaald door AWS D1.1. Omdat het staal micro-gelegeerd is, moeten de procedures de warmte-inbreng binnen het bereik houden dat wordt gebruikt voor andere hoog-sterkte laag-staalsoorten, en bijpassende laag-gelegeerde vulmetalen helpen de corrosieweerstand over de verbinding te behouden. Vlam- en plasmasnijden, boren, buigen en bewerken worden uitgevoerd met conventionele werkplaatsapparatuur en de plaat kan ook genormaliseerd of in andere omstandigheden worden geleverd als een project daarom vraagt.

De kwaliteitscontrole omvat trekproeven volgens ASTM A370, controles op impact, hardheid en afmetingen, en oppervlakteonderzoek, zodat de geleverde plaat traceerbaar blijft tot het warmtenummer.

Veelgestelde vragen

Vraag: Wat is het koolstofgehalte van ASTM A588 klasse A?
Koolstof wordt door warmteanalyse beperkt tot maximaal 0,19%.

Vraag: Welk element geeft A588-staal zijn verweringsprestaties?
Koper in het bereik van 0,25–0,50% is, in samenwerking met chroom en nikkel, verantwoordelijk voor de beschermende oxidelaag.

Vraag: Kan A588 klasse A worden gebruikt zonder te schilderen?
Ja. De plaat is ontworpen voor gebruik in de open lucht en de patina van het oppervlak ontwikkelt zich op natuurlijke wijze tijdens de eerste maanden van verwering.

Vraag: Wat is de vloeigrens van A588 klasse A-plaat?
Voor platen met een dikte tot 100 mm geldt een minimum van 340 MPa, dat geleidelijk wordt verlaagd voor zwaardere secties.

Vraag: Is A588 klasse A lasbaar in de werkplaats en op locatie?
Ja. Het wordt gelast met conventionele structurele processen onder normale lasmethoden met hoge-sterkte laag-legeringen.

Vraag: Waarin verschilt klasse A van klasse B?
Kwaliteit A staat meer silicium toe en vereist 0,25-0,50% koper, terwijl klasse B minder silicium en tot 0,50% koper toestaat.